Intel er processor-kongen uanset udfald af EU-dom

Når der i morgen falder dom i EU-sagen mod Intel, er det uanset udfaldet ikke noget, der vil rykke ved chipgigantens magtposition. Intel er bare stærkere end AMD, lyder det fra IDC.

Artikel top billede

Kampen mellem de to processor-producenter AMD og Intel tilføjes et nyt kapitel, når EU i morgen efter al sandsynlighed afgør, om Intel har anvendt sin dominerende position ulovligt.

Sagen mod Intel begyndte allerede i 2000 på foranledning af AMD, og siden har de to stridshaner hakket efter hinanden, mens EU-maskineriet har tygget sig gennem sagsdokumenterne.

AMD er den eneste processor-producent, der er i nærheden af at kunne true Intel. Indtil videre er der dog tale om en beskeden trussel.

Tal fra analysehuset IDC (se tabel næste side) viser, at Intel i 2008 solgte 107,9 millioner processorer på verdensplan til stationære computere og 121,8 millioner til bærbare.

AMD's salgstal lød på blot 37 millioner for de stationære og 19,6 millioner til de bærbare.

"AMD har på trods af vedvarende forsøg ikke rigtigt formået at komme ind på enterprise-markedet, og så har Intel oplevet stor succes med Atom-processoren (til netbooks, red.)," lyder forklaringen fra IDC-analytiker Anders Elbak.

Har et bedre brand

Intel er blandt andet anklaget for at have tilbudt ulovlige rabatter til pc-producenter for at få dem til at anvende Intel-produkter.

Anders Elbak vurderer dog, at pc-producenterne - rabatter eller ej - vælger Intel, fordi det er det, slutkunderne efterspørger.

"Kunderne vil rent faktisk gerne have, at der står Intel Centrino på deres bærbare, og når de vil det, så er pc-producenterne nærmest nødt til at sikre det. Det nytter ikke at sætte en AMD-processor ind i maskinen, for så kan man ikke få det stempel," siger Anders Elbak.

Anders Elbak peger på, at Intel har været bedre end AMD til at brande sine platforme. Et godt eksempel på det er Intels mange tv-reklamer, hvor budskabet "Powered by Intel" sendes ud i stuerne.

Dom ændrer ikke magt-balance

Hvis Intel bliver dømt, risikerer selskabet ifølge Financial Times en bøde på mere end syv milliarder kroner.

Til sammenligning lød bøden på 3,7 milliarder kroner, da Microsoft i 2004 blev dømt skyldig i en lignende konkurrence-sag i EU-regi.

Men ifølge Anders Elbak er bøderne - trods deres størrelser - ikke noget, der rykker ved den grundlæggende magtbalance.

"Hvis Intel bliver dømt, får det den samme indflydelse som dommen mod Microsoft. Selvfølgelig koster det penge, men rent markedsmæssigt har det ikke betydet noget," forklarer Anders Elbak.

"Problemet med den slags sager er, at de tager lang tid, og så er den teknologiske udvikling løbet fra dem, når dommen endelig falder," tilføjer han.

Den teknologiske kamp

IDC-analytikeren peger på, at mens det tidligere har været hastigheden, der var afgørende, når nye processorer blev sendt på markedet, så gælder det i dag om at kunne levere nogle chip, som ikke trækker for mange ressourcer ud af batteriet og udleder for meget varme.

Anders Elbak vurderer, at det i øjeblikket i høj grad er Intels Atom-processor i de små minibærbare, der driver væksten, men at der også her er plads til forbedringer - blandt andet i forhold til ydeevnen, når det handler om billeder og videoer.

"Hvis AMD skal ind i det segment og forbedre positionen fremover, skal de levere noget, der prismæssigt ligger lavere end Intels, og så skal de komme med et produkt, som giver en bedre ydelse og stadig holder varme- og batteriforbrug nede på et minimumsniveau," siger Anders Elbak.

Annonceindlæg fra Immeo

Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

Politiets Efterretningstjeneste

Specialist til IT-kontraktstyring i PET's IT-Afdeling

Københavnsområdet

Statens IT

Netscaler specialist til Statens It

Københavnsområdet

Digitaliseringsstyrelsen

IT-arkitekt hos Digitaliseringsstyrelsen

Københavnsområdet

Center For IT og Medicoteknologi

Vicedirektør med stærk teknologi- og udviklingsprofil

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura